W tym gmachu mają swoje siedziby Urząd Morski i Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie. Są też biura innych instytucji i firm, często związanych z branżą morską. Zabytkowy budynek przy pl. Batorego, nazywany Czerwonym Ratuszem, zmienia swój wygląd. Najpierw odnowiono go z zewnątrz, a ostatnio wyremontowano hol i klatki schodowe.
Czerwony Ratusz zbudowano w 1879 r. Był kiedyś siedzibą władz miasta. Pod koniec II wojny światowej został zniszczony. Odbudowano go w latach 60. Urząd Morski w Szczecinie mieści się w nim od 1963 r.
Zabytkowy gmach w ostatnich latach przeszedł szereg remontów i renowacji. Wszystkie Urząd Morski prowadził w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie.
Ostatni, dwuetapowy remont holu i klatek wykonała spółka Konsart. Pierwszy etap objął hol i główną klatkę schodową. Wykonano m.in. czyszczenie cegieł, wykuto fugi, wymieniono nieoryginalne elementy balustrad schodów głównych oraz posadzek. Zamontowano też nową instalację oświetleniową i tzw. świetlik.
– Największy, stylizowany na kuty, żyrandol zawieszony jest w holu – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Ma cztery ramiona, zwieńczone kloszami imitującymi dawne latarnie miejskie. Waży ponad 100 kg.
Uwagę przyciąga też kotwiony do konstrukcji betonowej świetlik z przeszklonym zadaszeniem i z elementem stylizowanym na witraż, przedstawiającym różę wiatrów. Został wykonany według projektu pracowni spółki Gotyk ze specjalnego szkła o grubości ok. 40 mm.
W drugim etapie wyremontowano dwie spiralne klatki schodowe i jedną prostą. Wśród prac było szpachlowanie i malowanie ścian, wykonanie nowych posadzek z płytek gresowych oraz nowych poręczy. Łączny koszt obydwu etapów to prawie 2 mln zł.
W ostatnich latach gmach przechodził szereg prac renowacyjnych i remontowych. Wszystkie Urząd Morski prowadzi zawsze w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie.
Dodajmy, że w 2003 r. w głównej klatce schodowej wmurowano kamienną tablicę z herbem Szczecina, znalezioną w podziemiach budynku. Ważąca około 800 kg symboliczna tablica została nadana miastu przez króla szwedzkiego Karola XI jako wyraz wdzięczności dla mieszkańców za pomoc w odparciu oblężenia Brandenburczyków w 1659 roku. Przedstawia tarczę z ukoronowanym Gryfem, podtrzymywaną przez dwa lwy szwedzkie. Całość otacza wieniec laurowy, a w rogach umieszczone są główki aniołków – charakterystyczny element zdobniczy baroku.
W latach 2004-2009 przebudowano i wyremontowano ciągi komunikacyjne w budynku. Łączny koszt tych robót wyniósł ok. 1 mln zł.
Następnie odnowiono elewacje gmachu. W latach 2007-2008 wyremontowano wschodnią (za ok. 3,2 mln zł). Zachodnia elewacja przeszła renowację w latach 2011-2012 (wydano ok. 1,5 mln zł), odrestaurowano wówczas także cztery alegoryczne figury znajdujące się nad głównym wejściem. Figurom przywrócono właściwą kolejność ustawienia: Przemysł, Handel, Nauka i Żeglarstwo. Elewacje południowa i północna były remontowane w latach 2013-2014 (za ok. 1,6 mln zł). Na koniec uruchomiono też nowe, ozdobne oświetlenie. Kinkiety wraz z imitacją instalacji gazowej zostały zamontowane na elewacji zachodniej, północnej i południowej.
Na remont czeka jeszcze taras i jego ściany przy elewacji wschodniej, ponadto dwa dziedzińce wewnętrzne.
Tekst i fot. EK