Opera na Zamku, plakaty

Opera na Zamku pełna miłości

Opera na Zamku z radością informuje, że wraca do gry! Było to naszym marzeniem od wielu miesięcy, gdyż zarówno artysta bez fantastycznej wymiany energii pomiędzy sceną a publicznością, jak i spektakl bez widza są niepełne… Cieszymy się ogromnie, gdyż już słyszymy sobotni gwar we foyer i na widowni. Tęskniliśmy bardzo, a teraz niecierpliwie i z uśmiechem czekamy na naszych Szanownych Widzów!

We wtorek bilety na spektakle z udziałem widowni będą dostępne w kasie Opery na Zamku w Szczecinie, można też je kupić za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.opera.szczecin.pl

Zgodnie z decyzją rządu możemy prezentować nasze wydarzenia jedynie dla połowy widowni. Dwie premiery proponujemy także, oprócz spotkania w teatrze, jako spektakle online.

W lutym Opera na Zamku w Szczecinie przygotowała dla melomanów spektakle nawiązujące do najsilniejszego i najpiękniejszego uczucia na świecie – do miłości. Na swoich ekranach, osobno, ale jednak razem, będziemy mogli obejrzeć specjalnie przygotowane operowe wydarzenia: wspaniały balet w choreografii słynnej Zofii Rudnickiej do muzyki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego oraz spektakl na motywach opery Piotra Czajkowskiego.


Pierwsze wydarzenie to „Wizje miłości/Mity” z udziałem publiczności zaplanowano na 13 lutego o 19.00 (PREMIERA) i 14 lutego o 18.00. Premiera online 14 lutego o 20.30. Zofia Rudnicka zaprezentuje w nim historie pięciu kobiet w różnym wieku. Poznamy marzenia, nadzieje i oczekiwania bohaterek: Dziewczynki, Panienki, Młodej, Dojrzałej i Przegranej. Pragnienia każdej z nich są ponadczasowe, jak muzyka Fryderyka Chopina. Wybrane utwory kompozytora, w tym preludia – fortepianowe miniatury, należące do najpiękniejszych dzieł muzycznych artysty stworzą nastrojowe tło dla pełnego wirtuozerii tańca klasycznego oraz emocjonującej podróży w głąb kobiecej duszy.

Wizje Miłości/Mity plakat

 

Druga część spektaklu to świat antycznej mitologii do muzyki Karola Szymanowskiego, w której fantastyczne przemiany bóstw i herosów wyjaśniają zachodzące w przyrodzie zjawiska. Ujrzymy tragedię zakochanego w sobie Narcyza oraz metamorfozy leśnych nimf uciekających przed zalotami lubieżnych bożków. Każdy mit to inny obraz, taniec i nastrój. Spektakl będzie poświęcony pamięci Ewy Głowackiej, zmarłej w 2020 roku primabaleriny. Jak powiedziała Zofia Rudnicka – ostatniej rozpoznawalnej primabaleriny w Polsce: „Była wspaniała. Delikatna, subtelna, miła, uczynna, dobra. Taka drobna… Osoba nie z tej ziemi, anioł. Nie można było jej nie kochać. (…) Wizualnie była piękną osobą. Miała śliczną twarz, piękną figurę, idealną na scenę. Gdy pojawiała się na scenie, tańczyła całą sobą, nadawała ogromu emocji temu, co tańczyła. Miała też oczywiście nienaganną technikę. Ale przede wszystkim charyzmę, jak zawsze ktoś piękny o pięknej duszy”.

IMiT, Zamówienia choreograficzne, logotypy

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia choreograficzne 2021”.

Premiera „Kiedy przyjdzie wiosna” – koncert chóru z udziałem publiczności w dwóch częściach odbędzie się 27 lutego o 19.00 i 28 lutego o 18.00.

Premiera spektaklu „Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” na motywach „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego z udziałem publiczności jest zaplanowana 6 marca o 19.00 (PREMIERA) i 7 marca o 18.00. Spektakl online (VOD) 7 marca o 20.30. Reżyserka, Pia Partum, tak powiedziała o tej formie spotkania z widzami: „Pomyślałam, że powrót do tej opery będzie jak otworzenie szuflady z drogocennymi pamiątkami. Namiastką normalności. (…) Ta opera da się skrócić tak, by jej nie „uszkodzić” i nie zrobić z niej tylko streszczenia. Poza skrótem libretta istnieje również jej inna wersja muzyczna – jest partytura rozpisana na zmniejszoną liczbę instrumentów. I właśnie dlatego uważam, że to dobry tytuł na przeprowadzenie tego naszego eksperymentu. Skrótów oper na ogół się przecież nie robi – ten nurt ‘wyzwoliła’ epidemia. Do tej pory uważano to za świętokradztwo”.

Zakręt plakat

 

Kierownikiem muzycznym obu spektakli jest Jerzy Wołosiuk.

Artystyczne wydarzenia Opery na Zamku przygotowywane są obecnie, podczas pandemii. Dlatego terminy transmisji mogą ulec zmianie. Prosimy widzów o śledzenie repertuaru na stronie www.opera.szczecin.pl.

Fundusz Wsparcia Kultury, logotyp

Działalność Opery na Zamku w Szczecinie jest współfinansowana przy ,,Wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19”.

Projekt plakatów: AGATA PEŁECHATY


Opublikowano

w

przez

Tagi: