Recital Victoria Vatutina i Olga Bilas

Pełen miłości recital rosyjskiej liryki

Motyw przewodni – miłość. Miłość i tak dobrze nam wszystkim znane różne jej oblicza. Całość w dźwiękach najlepszych kompozytorów-pianistów rosyjskich. Godzinny recital będzie można obejrzeć online 11 stycznia o 20.00. Tego wieczoru sopranistka Victoria Vatutina wraz z pianistką Olgą Bilas zagoszczą u Państwa w domach, by poruszyć nawet najbardziej skryte emocje.


Czym urzekła Panie rosyjska liryka wokalna?

Victoria Vatutina – To połączenie głębokiej poezji z wyjątkowo piękną muzyką. Cechuje ją bardzo wysoka temperatura emocjonalna, a zarazem intymność i szlachetna prostota. Można by powiedzieć, że to studium wewnętrznego świata człowieka, jego wrażliwości, przemiany uczuciowej, ułomności, bezbronności. Za motyw przewodni wybrałyśmy miłość, bo miłość obnaża naszą intymność, podsyca emocje, a wywoływanie emocji to najcenniejsze narzędzie twórcze.

Teraz szczególnie potrzeba nam dużo empatii i miłości, prawda?

Spróbujemy przy pomocy trzech kompozytorów przyjrzeć się różnym przejawom miłości, przejść trudną drogę – początek, euforię, zwątpienie, obojętność, nawet śmierć – aż do odrodzenia i nadziei. Każdy kompozytor używa różnych środków ekspresji, ale łączy je wyjątkowa przenikliwość, uwaga wobec każdego słowa, intuicja i – przede wszystkim – talent.

Pochodzą Panie z Ukrainy. Rozumiem, że kultura i sztuka na szczęście zawsze zwyciężają nad politycznymi konfliktami?

Zastanawiałyśmy się, jak zostanie odebrany wybór kompozytorów rosyjskich przez naszych rodaków, Ukraińców. Doszłyśmy do wniosku, że przedstawimy ten program, bo ma wysoką wartość artystyczną, stoi ponad wymiarami narodowościowymi i geograficznymi. Na dodatek zaśpiewamy go dla audytorium internetowego, więc zakładamy, że międzynarodowego. Do Rosji nie pojechałybyśmy jednak z żadnym programem, bo ta toczy wojnę przeciwko naszej ojczyźnie.

Co znajdziemy w programie koncertu?

Program recitalu zbudowałyśmy dookoła twórczości trzech kompozytorów: Rachmaninowa, Czajkowskiego i Rimskiego-Korsakowa. Mamy też niespodziankę na koniec!

Podczas tego koncertu pianistka ma bardzo trudną rolę. Dlaczego?

Olga Bilas – Czajkowski i Rachmaninow to dwaj geniusze rosyjskiej muzyki romantycznej, którą zauroczyłam się od pierwszych dźwięków. Moim marzeniem od dziecka było wykonanie suity na fortepian z „Dziadka do orzechów”. To wyjątkowo czarująca muzyka, która pozwala zagłębić się w świat piękna, bajki, klimatu świątecznego. Zadanie to nie było jednak proste, ponieważ „przełożenie” jej na fortepian, wykonane przez pianistę światowej sławy Michaiła Pletniowa, jest technicznie bardzo trudne i wymagające. Z tym zadaniem postanowiłam zmierzyć się po 23 latach spędzonych przy fortepianie. Pianista w operze jest osobą, na której leży ogromna odpowiedzialność przygotowania solistów, a jednocześnie zawsze zostaje w cieniu. Koncert daje możliwość, o której marzy każdy muzyk – być na scenie.

Szczegóły na stronie www.opera.szczecin.pl
Recital dostępny będzie na kanale YouTube (również za pośrednictwem strony www)

Fot. materiały prywatne V. Vatutiny

https://www.facebook.com/grupazapol/photos/a.255015231273441/3585563531551911/


Opublikowano

w

przez

Tagi: