Urząd Miasta ogłasza planu przebudowy Łasztowni. Jednym z najważniejszych punktów projektu „Łasztownia. Nowe serce miasta” będzie ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie obszaru wyspy.
Przygotowania do programu trwały od września 2015 r. Do tej pory wykonano aktualizację mapy własnościowej obszaru Łasztowni. Podjęto również działania prawne niezbędne w rozpoczęciu czynności dot. zagospodarowania terenu wyspy. W październiku i listopadzie 2015r. odbyły się spotkania z interesariuszami, podczas których przedstawiono planowane działania w zakresie zagospodarowania Łasztowni, w tym także cele i korzyści wynikające z projektu.
Tematyce Łasztowni poświęcony był również zeszłoroczny Westival – sztuka architektury. W jego ramach studenci architektury i architekci wzięli udział w warsztatach pn. „Szczecin przyszłości – przyszłość Szczecina_ŁASZTOWNIA”. Kuratorem przedsięwzięcia był Jarosław Bondar, Architekt Miasta. Trzy grupy warsztatowe tworzyły własne projekty przebudowy Łasztowni. Obszarem opracowania warsztatów był fragment obejmujący Bulwar Gdański, Trasę Zamkową i ul. Energetyków.
16.02.2016r. w Sali Iluzjon w Starej Rzeźni o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie „Szczecin przyszłości – przyszłość Szczecina_ŁASZTOWNIA”, podczas którego zaprezentowane zostaną efekty prac studentów. – Łasztownia jest integralną wartością naszego miasta. To przestrzeń, która ma w sobie ogromną wartość, o czym mówimy już od wielu lat, nawiązując chociażby do wizji Floating Garden. Już teraz powstają tam ważne dla miasta instytucje, jak chociażby zmodernizowana Stara Rzeźnia. Dlatego dziś mówimy o starcie dużego projektu, związanego z całą koncepcja przebudowy tego miejsca. Przywrócenia go do miasta, oczywiście jako miejsca związanego z jachtingiem, żaglowcami, dostępem do wody, ale także przestrzeni służącej szczecińskiej kulturze. Jako przestrzeni, która będzie służyła nie tylko celom biurowym, ale i mieszkaniowym. Chcemy by Łasztownia była projektem, którym zainteresują się nie tylko architekci i urbaniści z Polski, ale i z Europy, a także całego świata – mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, podczas konferencji prasowej dot. projektu.
W marcu miasto spodziewa się również decyzji w sprawie komunalizacji spółki Gryf Nieruchomości SP. z. o.o. Kolejne działania w ramach projektów obejmują prezentację prac dyplomowych studentów z Brukseli, którzy w 2015r. gościli w Szczecinie na zaproszenie Jarosława Bondara. Głównym tematem ich prac jest projekt przebudowy Łasztowni. Projekty zaprezentowane zostaną na przełomie czerwca i lipca 2016r. W połowie 2016 roku zaplanowano także konsultacje społeczne i dyskusje z udziałem środowisk fachowych i interesariuszy. W październiku br., podczas kolejnej edycji Westivalu odbędzie się plener architektoniczny na zagospodarowanie Łasztowni. W drugiej połowie 2016 br. Odbywać się będą prace nad przygotowaniem konkursu na zagospodarowanie obszaru Łasztowni.
W grudniu 2016r. ogłoszony zostanie międzynarodowy konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie obszaru Łasztowni. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na wrzesień 2017 r. Zakończenie konkursu wiązać się będzie m.in. pracami planistycznymi obejmującymi zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
– Mówimy o projekcie, który nie jest na miesiące, który jest na lata. Jednocześnie w rozwoju przestrzennym Szczecina ten projekt może być równie ważny, jak moment w którym miasto przestało być warownią, bądź w którym zapadła decyzja, by zbudować Wały Chrobrego. Położenie Łasztoeni daje ogromne możliwości, które miasto postanowiło wykorzystać – podkreślił Piotr Mync, zastępca prezydenta Szczecina.
W drugiej połowie 2018 roku uchwalony zostanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta uwzględniający zmiany dotyczące terenów Łasztowni. Okres od czerwca do września 2018r. będzie czasem na przygotowanie materiałów do oferty dla inwestorów. Działania te zakończą poszukiwania inwestorów, przygotowanie i przeprowadzenie przetargów na komunalne nieruchomości oraz inicjatywy inwestycyjne na pozostałych nieruchomościach.
Materiały: Biuro Prasowe Urząd Miasta Szczecin