Na przełomie roku ubiegłego i bieżącego trwał montaż suwnicy bramowej na Ostrowie Bdrowskim w Szczecinie. Nowa konstrukcja będzie służyć do podnoszenia do pionu i transportu na jednostki pływające potężnych podstaw do morskich farm wiatrowych. Przedstawiciele inwestora, czyli spółki Bilfinger Mars Offshore, uważają, że suwnica będzie unikalną budowlą przemysłową na skalę europejską.
Suwnica bramowa na Ostrowie Bdrowskim będzie jednocześnie jednym z najwyższych obiektów na całym Pomorzu Zachodnim. Znacznie prześcignie na tym polu suwnice Stoczni Szczecińskiej (80 metrów), biurowiec „Pazimu” (113 metrów razem z antenami) oraz wieżę katedry św. Jakuba (114 metrów). Wyższy w całym regionie zachodniopomorskim pozostanie jedynie komin byłej fabryki „Wiskordu”, mający wysokość 250 metrów i używany obecnie jako nadajnik radiowy.
Elementy suwnicy przypłynęły do Szczecina w październiku 2015 roku. Łącznie ważyły ok. 1800 ton. Ich montaż na przygotowanym wcześniej terenie – tuż obok mostu łączącego Wyspę Gryfia z lądem stałym – rozpoczął się w grudniu 2015 r. i będzie kontynuowany w styczniu 2016 r. Najpierw ustawiono wieże pionujące (kolor czerwony), przy pomocy których było możliwe podniesienie właściwych filarów suwnicy (kolor szary). Wcześniej z konstrukcją połączono górne układy jezdne z kołami maszynowymi (kolor niebieski). W drugim etapie prac, przewidzianym na styczeń, wieże nośne zostaną zdemontowane, natomiast sama suwnica będzie uzbrajana w dodatkowe urządzenia techniczne (m.in. wciągarki). Potem dokonane zostaną testy jezdne, a całość konstrukcji będzie gotowa do pracy do marca 2016.
Suwnica będzie miała udźwig 1400 ton, co w zupełności wystarczy do podstawowych czynności, dla których została zaprojektowana. Przypomnijmy, że najcięższe elementy farm wiatrowych produkowanych w Szczecinie mają mieć masę ok. 1000 ton. Urządzenie będzie poruszać się na torach położonych na dwóch pirsach, wewnątrz których przygotowywany jest basen dla barek transportowych.
Przewóz podstaw do farm wiatrowych w pionie ułatwi ich późniejszy montaż na szelfie morskim. Aby jednak wysokie na 80 metrów podstawy mogły bez przeszkód wypłynąć na morze, konieczne będzie zakopanie linii przesyłowych wysokiego napięcia na odcinku Police – Morzyczyn oraz w Świnoujściu. Pierwsza z linii ma zniknąć z lokalnego krajobrazu już w marcu br.