W dniach 16-18 września br. odbyło się II Międzynarodowe Forum Ekologiczne w Kołobrzegu. Organizatorem Forum jest Polska Fundacja Ekologiczna, Patronem Merytorycznym – Ministerstwo Środowiska, a Partnerem Merytorycznym – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
RÓWNO WAŻYMY ROZWÓJ, pod tym hasłem, podczas trzech dni Forum odbyło się 18 debat/paneli w obszarach: odnawialne źródła energii i energetyka, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, nowoczesna edukacja ekologiczna, które miały charakter interdyscyplinarny, uwzględniający aspekty finansowe, technologiczne, jak również legislacyjne.
W tegorocznej edycji Forum wzięło udział ponad 700 uczestników, w tym przedstawiciele instytucji rządowych, samorządów, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedsiębiorców, świata nauki, oraz organizacji pozarządowych.
Forum rozpoczęła Debata Inauguracyjna Zrównoważony rozwój w świetle nowej perspektywy finansowej. Szanse, możliwości, wyzwania. O wyzwaniach i potrzebach, a także możliwościach finansowych w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym w szczególności w zakresie środowiska dyskutowali zaproszeni Goście: dr Elżbieta Syrda, Członek Zarządu European Construction Technology Platform przy Komisji Europejskiej, Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, dr Krystian Szczepański zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, Jacek Chrzanowski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska S.A., zastępca Dyrektora Departamentu Ekologii oraz Krzysztof Kawczyński Przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska, Krajowa Izba Gospodarcza. Podczas debaty wskazano na kierunki finansowania inwestycji proekologicznych w nowej perspektywie, uwzględniając jej mocne i słabe strony a także na zróżnicowane potrzeby szerokiego grona intereseraiuszy.
Pierwszego dnia Forum odbyła się również debata Ekologiczne Miasta Przyszłości – Ochrona Powietrza, którą rozpoczął krótki film wskazujący m.in. na kluczowe dane statystyczne odnoście skutków wdychania skażonego powietrza, udostępniony dzięki uprzejmości Europejskiego Biura Ochrony Środowiska. Debatowano nad najważniejszymi i najpilniejszymi wyzwaniami w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce i na świecie, w kontekście zarówno legislacyjnym ale także technologicznym i finansowym. Przedstawiono inwestycje dokonane w zakresie poprawy jakości powietrza w Szczecinie, we Wrocławiu ale także w Krakowie oraz w mniejszych aglomeracjach tj. w estońskim Rakvere czy fińskiej Kalasatamie. Zastanawiano się nad kierunkami zmian postawy obywatelskiej i możliwościach jej egzekwowania w zakresie poprawy powietrza (np. sposób dogrzewania domów jednorodzinnych) – do czego odniósł się Paweł Ciećko – Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Dorota Zawadzka – Stępniak, zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW zwróciła uwagę na możliwości finansowania proekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych, oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarko Wodnej. Konkluzją debaty było stwierdzenie, że od nas samych zależy przyszły kształt naszego środowiska i jego jakość, w tym jakość powietrza, którym oddychamy i każdy z nas ponosi za nie odpowiedzialność każdego dnia, poprzez podejmowane działania i decyzje.
Podczas drugiego dnia Forum dyskutowano m. in. ustawie o odnawialnych źródłach energii w debacie Legislacyjne warunki rozwoju OZE, którą moderowała redaktor naczelna Czystej Energii – Urszula Wojciechowska. Ustawa stworzyła możliwości optymalizacji systemu wsparcia, możliwości stworzenia systemu przyjaznego dla wytwórcy, systemu przyjaznego dla odbiorcy i systemu, który będzie jasny i klarowny i przede wszystkim przewidywalny w kontekście 15 lat systemu wsparcia. Jeśli chodzi o podstawowe regulacje to ustawa ta utrzymuje obecny system wsparcia dla istniejących już wytwórców czyli gwarancja poszanowanie praw nabytych. Jeśli chodzi o nowe regulacje to ustawa wprowadza możliwości dla nowych wytwórców, a mianowicie funkcjonowanie w ramach systemu konkurencyjnego, aukcyjnego czyli wdrożenie nowoczesnego systemu aukcyjnego oraz przyjęcie cen gwarantowanych dla mikrowytwórców – powiedział M. Kapalski, przedstawiciel DEO w Ministerstwie Gospodarki. Senator N. Obrycki, który pełni też funkcje przewodniczącego Senackiego Zespołu Energetyki Odnawialnej przypomniał jak procedowana była ustawa i wyraził nadzieje, ze będzie ona sprzyjała rozwojowi zielonej branży.
Jednym z 12 tematów II dnia Forum był również Recykling i Waste-to-Energy w dobie wdrażania gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. Międzynarodową debatę prowadził prof. T. Pająk, AGH w Krakowie. Poddano dyskusji m.in. – proponowane przez Komisję Europejską i Parlament Europejski założenia odnośnie przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym, czy też kwestie realności nawet w dalszej perspektywie czasu – oparcia gospodarki odpadami komunalnymi wyłącznie na recyklingu (100% recyklingu), bez udziału waste-to-energy i bez składowania. Cieszę sie, ze temat Zero Waste oraz Circular Economy pojawił się w panelu, w którym występowaliśmy, gdyż jako organizacja pozarządowa zajmująca się juz od 40 lat ochroną środowiska w Europie, i blisko monitorująca poczynania instytucji Europejskich w sprawach gospodarki odpadami, mogliśmy przekazać nasze uwagi co do zmian w tej dziedzinie w Polsce. Debata ta dopiero się jednak zaczęła. Dziękujemy za możliwość „zasiania ziarna nadziei” i do zobaczenia na kolejnych debatach w tym temacie- Piotr Barczak, EEB.
RÓWNO WAŻONY ROZWÓJ jest możliwy dzięki solidnym fundamentom wiedzy, stąd przekazywanie tej wiedzy i kształtowanie właściwych postaw wśród nas oraz przedstawicieli młodego pokolenia uznajemy za ważny element programu Forum. Mając na uwadze powyższe, trzeciego dnia Forum zorganizowaliśmy warsztaty ekologiczne dla młodzieży prowadzone przez instruktorów Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Warsztaty tłumnie i z nieskrywanym zadowoleniem odwiedzili uczniowie zachodniopomorskich szkół.
Forum towarzyszyły Targi Ekologiczne EKO Kołobrzeg 2015, które odwiedziło blisko 6 tysięcy osób oraz parada rowerowa ulicami Kołobrzegu. Targi tworzyło ponad 70 wystawców z branży Odnawialne Źródła Energii, prezentując najnowsze ekologiczne rozwiązania i urządzenia, również podczas panelu Technologicznego. Podczas Targów zorganizowano Centrum Informacyjne Finansowania Inwestycji Proekologicznych, gdzie m.in. szczegółowych informacji na temat źródeł finansowania inwestycji proekologicznych udzielali pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiej Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa, a także przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska S.A. Dodatkowo, informacji m.in. o tym, jak finansować instalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii udzielano na stoisku organizowanym przez 17 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Nie zabrakło również atrakcji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wśród których na uwagę zasługuje m.in. stoisko Ministerstwa Środowiska i animacje ekologiczne dla najmłodszych, niesamowita mobilna stacja edukacyjna – Autobus Energetyczny, bezchmurne niebo w środku dnia w Planetarium Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej a także gry i zabawy dla dzieci o tematyce ekologicznej.